ΝΟΚ ΑΟΥΤ Ο ΠΑΜΠΛΙΤΟ!

Η πρώτη μεγάλη έκπληξη είναι γεγονός στο Rio Open! Μετά από 2 ώρες και 15 λεπτά αγώνα, ο 24χρονος Βέλγος Άρθουρ Ντε Γκριφ με ψυχωμένη εμφάνιση κέρδισε 6-3, 3-6, 7-5 το δις υπερασπιστή του τίτλου, Πάμπλο Κουέβας και πλέον το βραζιλιάνικο 500άρι τουρνουά θα αναδείξει νέο πρωταθλητή στις χωμάτινες εγκαταστάσεις του.

Ο προερχόμενος από τα προκριματικά, Ντε Γκριφ αιφνιδίασε τον Ουρουγουανό, Νο3 του ταμπλό και κατέκτησε το πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού με 6-3 games. Ο Pablito αντέδρασε και με γρήγορο break στο δεύτερο σετ «πλήρωσε» με το ίδιο νόμισμα τον αντίπαλό του. Ανταποκρινόμενος άψογα σε ένα δύσκολο ράλι βαθιά στο καθοριστικό σετ, ο Ντε Γκριφ απέτρεψε τον 31χρονο Ουρουγουανό να οδηγήσει το σετ στο tie break και δευτερόλεπτα αργότερα πανηγύρισε τη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του.

«Ήταν απίστευτο. Έπαιξα από την αρχή μέχρι το τέλος ένα πολύ καλό αγώνα. Ήταν απίστευτο με το ενθουσιώδες κοινό. Παίξαμε ορισμένους καταπληκτικούς πόντους. Το διασκέδασα πολύ», τόνισε στις δηλώσεις του αμέσως μετά ο σπουδαίος μαχητής, ο οποίος μέσα στο Γενάρη είχε σκαρφαλώσει στο career high Νο129 του κόσμου.

Από τις υπόλοιπες αναμετρήσεις της πρώτης ημέρας, ξεχώρισε η πολύ άνετη επικράτηση του qualifier Ρομπέρτο Καρμπαγιές Μπαένια σε βάρος του Νο8 του ταμπλό στο Ρίο, Πορτογάλου Ζοάο Σόουζα με 6-3, 6-1. Ο 27χρονος από το Γκιμαράες εμφανίστηκε για μια ακόμη φορά επιρρεπής στο εύκολο λάθος και σε κανένα σημείο του αγώνα δεν κατάφερε να μείνει ανταγωνιστικός.

Λίγο νωρίτερα, σε ματς που άνοιξε το αγωνιστικό πρόγραμμα της ημέρας, ο Σκανδιναβός έφηβος Κάσπερ Ρουντ σημείωσε την παρθενική του νίκη σε επαγγελματικό τουρνουά καθώς επιβλήθηκε του ντόπιου Ροτζέριο Ντούτρα Σίλβα με 6-3, 6-4 μετά από 85 λεπτά αγώνα.

Σήμερα ρίχνονται διαδοχικά στη μάχη τα βαριά ονόματα των διοργανωτών, Κέι Νισικόρι και Ντομινίκ Τιμ. Ο 27χρονος Ιάπωνας, φιναλίστ την περασμένη εβδομάδα στο Μπουένος Άιρες, θα προσπαθήσει απέναντι στον Τόμαζ Μπελούτσι να εκκινήσει ιδανικά την προσπάθειά του να προσθέσει τον τρίτο χωμάτινο τίτλο στη συλλογή του. Από την άλλη πλευρά, το βασικό ζητούμενο για τον ταλαντούχο Αυστριακό είναι να ξεπεράσει το jetlag μετά το υπερατλαντικό ταξίδι που πραγματοποίησε κατά τη μετάβασή του από το Ρότερνταμ στη νοτιοανατολική Βραζιλία.

Ο Αλεξάντρ Ντολγκοπόλοβ και ο Νταβίντ Φερέρ διασταυρώνουν τα ξίφη τους σε μία περίοδο που διάγουν βίους αντίθετους στη χωμάτινη επιφάνεια, ενώ εξαιρετικό ενδιαφέρον παρουσιάζει και το rematch του Argentina Open, Ρομπρέδο-Φονίνι, που εγκαινιάζει το σημερινό πρόγραμμα στο δεύτερο τη τάξει court του Jockey Club Brasileiro.