ΡΩΣΙΚΗ ΕΠΕΛΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΡΗΜΟ!!-VIDEOS

Με σπουδαίες εμφανίσεις οι Σβετλάνα Κουζνετσόβα και Έλενα Βέσνινα συνέχισαν την απίθανη πορεία τους στην έρημο της Καλιφόρνια και σφράγισαν τη συμμετοχή τους στον αυριανό τελικό!

Η Κουζνέτσοβα αγωνίστηκε με πλήρες επιθετικό πλάνο και κατάφερε να διατηρήσει αυτό το επίπεδο για 2 γεμάτα σετ, υποτάσσοντας οριακά το φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου Καρολίνα Πλίσκοβα σε δύο τάι μπρεικ, με συνολική διάρκεια 1 ώρα και 55 λεπτά! Ενδεικτικό της οριακής αναμέτρησης το γεγονός ότι η 31χρονη Ρωσίδα κατόρθωσε να πάρει την πρόκριση στον τελικό, κερδίζοντας 4 μόλις πόντους περισσότερους σε ολόκληρο το ματς!

Η Έλενα Βεσνίνα με εντυπωσιακή εκκίνηση και στα δύο σετ, περιόρισε  την Κριστίνα Μλαντένοβιτς σε παθητικό ρόλο καταφέρνοντας να κλείσει το ματς (6-3,6-4). Η Βεσνίνα με τον αέρα της νίκης επί της Βίνας Γουίλιαμς μπήκε φουριόζα στο ματς και κατόρθωσε να προηγηθεί με 5-0, με όπλο την εξαιρετική της κίνηση στο κορτ αλλά και τρομερά διεισδυτικά χτυπήματα και από τις δύο πλευρές. Η Μλαντένοβιτς βρισκόταν κάτω στο σκορ με 1-5  και στο 2ο σετ, ωστόσο η αντεπίθεση διαρκείας δεν ήταν ικανή για να οδηγήσει την αναμέτρηση στο τρίτο σετ.

Ο αυριανός τελικός θα αποτελέσει την τρίτη τους συνάντηση, έχοντας μοιρασμένη την προιστορία από το 2009 και 2014.

Στον τελικό του διπλού των γυναικών το απίθανο δίδυμο των Τσαν/Χίνγκινς θα είναι το φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου απέναντι στις Χραντέτσκα/Σινιακόβα.