Sign in / Join

ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ Η ΣΒΙΤΟΛΙΝΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ!

Ξεκίνημα στο τουρνουά της κατηγορίας WTA International που διεξάγεται στην Κωνσταντινούπολη, με  μεγάλο όνομα  την Ελίνα Σβιτόλινα, η οποία κουβαλά την πολύ καλή φόρμα από τις αναμετρήσεις της Ουκρανίας με τη Γερμανία στο Fed Cup.

Η 22χρονη Ουκρανή έδειξε με τη νίκη της επί της Αντζελίκ Κέρμπερ ότι στη μέρα της είναι ικανή να κερδίσει οποιαδήποτε αντίπαλο και σαφέστατα αν παρουσιαστεί συγκεντρωμένη, είναι ικανή να σηκώσει την κούπα.

Περσινή θριαμβεύτρια είναι η Τουρκάλα Τσάγκλα Μπουγιουκακτσάι η οποία δε διανύει την καλύτερη της περίοδο και θα αντιμετωπίσει σαν αουτσάιντερ την Ουκρανή (πολιτογραφημένη Βελγίδα) Μαρίνα Ζανέφσκα, η οποία ζόρισε την Ντάρια Κασάτκινα για ένα σετ στους αγώνες του Fed Cup.

O παρθενικός τίτλος WTA για την Τσάγλα Μπουγιουκακτσάι πέρσι στη Garanti Koza Arena

Η Σβιτόλινα σαν το Νο1 του ταμπλό της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσει τη Βικτόρια Καμενσκάγια η οποία προέρχεται από τα προκριματικά και άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.

Το Νο2 έιναι η Μαγυάρα Τιμέα Μπάμπος η οποία θα αντιμετωπίσει την προερχόμενη επίσης από τα προκριματικά Ελβετίδα Κόνι Περάν και αναμένεται να έχει ευκολότερο έργο, ενώ στο τουρνουά συμμετέχει και η Τζίνι Μπουσάρ η οποία θα αντιμετωπίσει την απρόβλεπτη Σλοβάκα Γιάνα Τσεπελόβα.

Αξιόλογες παρουσίες από τα προκριματικά αυτές των Ελιζαβέτα Κουλιτσκόβα και Φιόνα Φερό, ενώ ιδιαίτερα ανεβασμένη παρουσιάζεται και η Τουρκάλα Μπασάκ Εραϊντίν. Από τα προκριματικά πέρασε και η Άννα Καλινσκάγια σα lucky loser, καθώς ήταν η ηττημένη της αναμέτρησης με τη Βικτόρια Καμενσκάγια.

Στη χθεσινή πρώτη μέρα ξεχώρισε η επιτυχία της 16χρονης Νταγιάνα Γιαστρέμσκα (φώτο) επί της Αντρέα Πέτκοβιτς με τεράστια ανατροπή, ενώ πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση η Μαρία Σάκκαρη κέρδισε καθαρά στο τέλος τη μαχητική Ντάνκα Κόβινιτς με 7-6(3), 6-3 και αναμένει αντίπαλο από την πρωινή αναμέτρηση των Σοράνα Κιρστέα και της ανερχόμενης Γαλλίδας Φιόνα Φερό.

Αναλυτικότερα το σημερινό πρόγραμμα

Garanti Koza Arena (11.00 ώρα Κύπρου)

Τσβετάνα Πιρόνκοβα- Μπασάκ Εραϊντίν

Αλεξάντρα Κατάντου/Κορνηλία Λίστερ- Τιμέα Μπάμπος/Τσάγλα Μπουγιουκατσάι

Τζίνι Μπουσάρ – Γιάνα Τσεπελόβα

Σάρα Σορίμπες Τόρμο – Ιπέκ Σοϊλού

Σάρα Εράνι – Σου-Γουέι Σιέ

Court 1 (11.00 ώρα Κύπρου)

Φιόνα Φερό – Σοράνα Κιρστέα

Τατιάνα Μαρία – Ιρίνα Καμελία Μπέγκου

Κριστίνα Κουτσόβα- Κίρστεν Φλίπκενς

Και Τσεν Τσάνγκ- Άνα Καλινσκάγια

Νάο Χιμπίνο/Ντάνκα Κόβινιτς- Νικολα Γκόιερ/ Λάουρα Πους Τιο

Court 2 (13.00 ώρα Κύπρου)

Μιχαέλα Χόνκοβα/Λένκα Κουντσίκοβα- Νικόλ Μέλιχαρ/Ελιζέ Μέρτενς

Αιλα Ακσού/Νταγιάνα Γιαστρέμσκα- Πέμρα Οζγκέν/Μέλις Σεζέρ

 

Leave a reply