ΗΤΤΑ ΜΕ ΨΗΛΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ

Ο Μάρκος Παγδατής κοίταξε στα μάτια το Νικ Κύργιο, όμως δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα από τον 22χρονο Ελληνοαυστραλό με 7-6(1), 6-4 μετά από 77 λεπτά αγώνα στο Estadio 3 του Caja Magica.

Μετά τα αισιόδοξα μηνύματα της προηγούμενης εβδομάδας στο 250άρι τουρνουά της Κωνσταντινούπολης, ο Μάρκος επιβεβαίωσε απόψε στο Caja Magica την ολοένα και ανοδικότερη πορεία του, λυγίζοντας στο φινάλε από την ανωτερότητα ενός όχι τυχαίου Τop20 αντισφαιριστή.

Καθ’όλη τη διάρκεια του εναρκτήριου σετ, οι δύο αθλητές συμβάδιζαν στο σκορ. Μετά από ένα σχετικά ράθυμο ξεκίνημα που περιελάμβανε και δύο ανέμπνευστα tweener, o Νικ Κύργιος άρχισε να αποκτά τη… διαστημική του υπόσταση από τη γραμμή του σερβίς, με τον 32χρονο Κύπριο πρωταθλητή να αδυνατεί να τον απειλήσει ουσιαστικά. Την ίδια ώρα, όμως, οι εξαιρετικά καλές τοποθετήσεις του σερβίς στο backhand του Ελληνοαυστραλού κράτησαν ζωντανό το Μάρκο στη διεκδίκηση του σετ.

Ωστόσο, το χαμηλό ποσοστό ευστοχίας στο πρώτο σερβίς αποδείχθηκε καθοριστικό στο tie break, με τον Κύργιο να το επωφελείται στο έπακρο και να παίρνει το προβάδισμα έπειτα από 41 αγωνιστικά λεπτά.

Το Νο20 του κόσμου ζήτησε τη συνδρομή του φυσικοθεραπευτή για κάποια προβλήματα στην κίνησή του, δέχτηκε τη σχετική περιποίηση εντός  court και συνέχισε κανονικά.

Στο δεύτερο σετ το σκηνικό δεν άλλαξε, με τον Ελληνοαυστραλό, ωστόσο, να μη διαθέτει τη φρεσκάδα του πρώτου σετ, φανερά επηρεασμένος από το πρόβλημα που αντιμετώπιζε.

Κάποια διαδοχικά αβίαστα λάθη του Κύπριου πρωταθλητή προς το φινάλε, έδωσαν την ευκαιρία στον Κύργιο να εκμεταλλευτεί το μοναδικό break point του δευτέρου σετ και να σερβίρει επιτυχημένα για τη νίκη-πρόκριση στο δεύτερο γύρο του Mutua Madrid Open.

Επιμέλεια: Βαγγέλης Παλάτος