ΕΞΩΓΗΙΝΗ ΑΠΟΒΑΣΗ ΣΤΑ ΕΜΙΡΑΤΑ!

Με εξωπραγματική εμφάνιση ο Ρώσος qualifier Ευγκένι Ντόνσκοι σημείωσε την σπουδαιότερη νίκη της καρίερας του, κερδίζοντας τον Ρότζερ Φέντερερ με επική ανατροπή 3-6,7-6,7-6.

Σε ένα αγώνα ακατάλληλο για καρδιακούς, Ρότζερ Φέντερερ και Ευγκένι Ντονσκόι συνέβαλαν στο να διεξαχθεί ο συναρπαστικότερος αγώνας της χρονιάς στο Atp Tour, με τον Ελβετός να ξεκινά ιδανικά τον αγώνα, ωστόσο μετά το νωθρό ξεκίνημα του ο Ρώσος άρχισε να ξεψαρώνει και να αγωνίζεται χωρίς φόβο.

Ο Φέντερερ ήταν για άλλη μια φορά ιδιαίτερα πιεστικός τόσο από τη γραμμή του σερβίς αλλά και με τα εκκωφαντικά κτυπήματα από όλα τα σημεία του κορτ. Ωστόσο ο Ρώσος έδειχνε να πατά καλύτερα από το 1-5 του πρώτου σετ και έδειξε ότι δεν θα είναι εύκολη ψαριά στο δεύτερο σετ.

Με αιχμή του δόρατος το εκπληκτικό του φορχαντ το οποίο ήταν ισάξιο σε επιδόσεις με αυτό του Ελβετού δημιούργησε τρομερά προβλήματα κυρίως με καταπληκτικές επιστροφές σε κρίσιμους πόντους.

Το ματς  είχε και τα απρόοπτα του όταν προέκυψε πρόβλημα με τον ένα προβολέα, με αποτέλεσμα ο αγώνας να καθυστερήσει για λεπτά, καθώς οι δύο παίκτες αποφάσισαν να συνεχίσουν τον αγώνα χωρίς την αποκατάσταση της βλάβης, μια απόφαση που κατά τη στιγμή της διακοπής ευνοούσε το Φέντερερ.

Το ματς οδηγήθηκε στο τρίτο σετ καθώς ο Ρότζερ απέτυχε να εκμεταλλευτεί τα 3 match points που είχε στο tie break, εκεί όπου ο Φέντερερ πήρε κεφάλι στο 6ο γκέιμ, ωστόσο το ματς οδηγήθηκε στη ρώσικη ρουλέτα, μετά που οι δύο μονομάχοι απέτυχαν να κλείσουν το ματς.

Εκεί έμελλε να γραφτεί το εντυπωσιακό φινάλε καθώς ο Ντονσκόι με μαγικό τένις ¨έσβησε¨το καθαρό προβάδισμα του Ελβετού και με 6 συνεχόμενους πόντους, πήρε την πολύ σπουδαία νίκη και πρόκριση.

Αναμένουμε να δούμε αν ο Ντόνσκοι θα κατορθώσει να αφομοιώσει αυτή την ανεπανάληπτη επιτυχία και να συγκεντρωθεί στον αυριανό προημιτελικό, εκεί όπου τον περίμενε ο πολύ ανεβασμένος Λούκας Πούιγ.