ΔΙΠΛΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ ΝΟ.1

Αποτελεσματικό τένις έπαιξε η Τιμέα Μπάμπος ανοίγοντας λογαριασμό στο τουρνουά της πατρίδας της, με εύκολη νίκη απέναντι στη Τουρκάλα Ιπέκ Σοϋλού με 6-3,6-2. Η Μαγιάρα νο.1 του ταμπλό και νο.33 της παγκόσμιας κατάταξης, δεν χρειάστηκε να ανεβάσει ιδιαίτερα την απόδοση της, κάνοντας συντήρηση δυνάμεων για τη συνέχεια.

Η Μπάμπος, κάτοχος Γκραν Σλαμ στο μικτό το 2015 στο Γουίμπελντον με συμπαίκτη τον Άλεξ Πέγια και φιναλιστ σε δύο τελικούς Γκραν Σλαμ στο διπλό (Γουίμπλεντον το 2016 με συμπαίκτρια την Γιαροσλάβα Σβέντοβα και το 2014 με την Κριστίνα Μλαντένοβιτς), θα έχει διπλή αποστολή σήμερα, πρώτα απέναντι στην αγωνιζόμενη χωρίς ίχνος φόβου, Άνα Μπλινκόβα και αργότερα με συμπαίκτρια την Λούτσιε Σαφάρζοβα επέναντι στις συμπατριώτισσες της Άγκνες Μπούκτα και Φάνι Στόλαρ, όντας και στις δύο περιπτώσεις το φαβορί.

Με τέσσερις αναμετρήσεις συνεχίζεται και ολοκληρώνεται σήμερα ο 2ος γύρος. Το πρόγραμμα θα ανοίξουν οι Ιρίνα Κρομαντσέβα απέναντι στην Γιανίνα Βικμάιερ, με την Βελγίδα να έχει τον πρώτο λόγο, ενώ τη νικήτρια περιμένει στα προημιτελικά η Γιούλια Γκέργκες, η οποία κέρδισε πανεύκολα την Ντόνα Βέκιτς.

Απρόσμενα Φαλκόνι και Βίτχοφτ συνθέτουν μια ενδιαφέρουσα αναμέτρηση, με τις δύο παίκτριες να διαθέτουν τις ίδιες περίπου τεχνικές δυνατότητες, με τις μεταξύ τους αναμετρήσεις, αλλά η Γερμανίδα έχει το προβάδισμα με βάση και την αεράτη εμφάνιση απέναντι στην Σοράνα Κιρστέα. Στις “8” αναμένει η ιπτάμενη Ανίκα Μπεκ, η οποία δείχνει αναγεννημένη και ικανή για μεγάλα πράγματα σε αυτό το τουρνουά.

Τέλος η Οσεάν Ντοντάν εξουδετέρωσε τον ενθουσιασμό της wild card Ντάλμα Γκάλφι και θα είναι εκ νέου φαβορί, απέναντι στην qualifier Tamara Korpatsch, η οποία συνεχίζει αθόρυβα στη διοργάνωση.  Η νικήτρια θα αντιμετωπίσει στις “8” τη νικήτρια από την αναμέτρηση των Μπάμπος-Μπλινκόβα για μια θέση στα ημιτελικά.

Αλιακσάντρα Σάσνοβιτς και Λούτσιε Σαφάρζοβα συνθέτουν το πρώτο ζευγάρι των προημιτελικών στο κάτω μέρος του ταμπλό.

Το σημερινό πρόγραμμα αναλυτικότερα

KORMOCZY COURT (13:00 Ώρα Κύπρου)

Irina Khromancheva vs Yanina Wickmayer

Irina Falconi vs Carina Witthoeft

Timea Babos vs Anna Blinkova

Oceane Dodin vs Tamara Korpatsch

Timea Babos/Lucie Safarova vs Agnes Bukta/Fanny Stolar

TEMESVARY COURT (13:00 Ώρα Κύπρου)

Demis Schuurs/Renata Voracova vs Arina Rodionova/Galina Voskoboeva

Aleksandra Krunic/Nina Stojanovic vs Irina Khromancheva/Maryna Zanevska

Alexandra Cadantu/Nicola Geuer vs Su-Wei Hsieh/Oksana Kalashnikova